PROJEKT ALAPADATAI
Megvalósítási időszak: 2024. május 1. – 2026. október 31.
Résztvevő országok: Olaszország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország és Magyarország
Támogatási program: Interreg Central Europe
Vezető partner: Vicenza Tartomány
Partnerek: ALDA+, Vicenza Tartomány, IUAV Velencei Egyetem, Ljubljana-i Egyetem, DKV Zrt., CITIQ, Palacky Egyetem Olomouc, CityOne, Nova Gorica Önormányzata, Zsolnai Egyetem
További információ:
Helping public authorities to make better use of data - Interreg Central Europe (interreg-central.eu)
CÉLJA
A projekt létrejöttét az motiválta, hogy a nyílt adatok és az IoT eszközök egyre fontosabb szerepet játszanak a kormányzásban és a közszolgáltatások nyújtásában a lakosság életszínvonalának és a különböző intézményi és gazdasági szereplők hatékonyságának növelése érdekében. Az ENCLOD arra törekszik, hogy a résztvevő Közép-Európai országokban elősegítse ezeknek a technológiáknak a használatát a kormányzati szervek és a lakosság körében.
HOGYAN VALÓSUL MEG?
A projektet egy 10 partnerből álló konzorcium valósítja meg, amely öt közép-európai ország (Olaszország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország és Magyarország) helyi hatóságait, egyetemeit és technológiai kkv-it foglalja magában.
A projekt célja, hogy jelentősen növelje a kísérleti területek politikai szereplőinek és döntéshozóinak tudatosságát és ismereteit a nyílt adatokban (OD) és a „Dolgok internetében” (IoT) rejlő lehetőségekkel kapcsolatban. Ezt esettanulmányok gyűjtésével, célzott oktatással és kapacitásépítő tevékenységekkel érjük el.
A projekt emellett kézzelfogható, látható és tartós hatásokat fog kiváltani öt közép-európai kísérleti területen (Vicenza, Olaszország; Olmütz, Csehország; Debrecen, Magyarország; Zilina, Szlovákia; és Nova Gorica, Szlovénia). Ezt olyan helyi cselekvési tervek kidolgozásával érjük el, amelyek kihasználják az OD és a IoT lehetőségeit a hatékony területi kormányzás és a város-régió tervezés érdekében. Ezen túlmenően öt kísérleti intézkedést hajtunk végre a mobilitással/közlekedéssel, a környezettel vagy az éghajlatváltozással kapcsolatos konkrét kihívások kezelésére az egyes területeken.
Minden esetben különös hangsúlyt fektetünk a polgárok és a gazdasági szereplők aktív részvételének előmozdítására hackathonok és nyilvános rendezvények szervezésével, valamint az összes generált adat nyílt adatközlői licenc alapján történő rendelkezésre bocsátásával.
DEBRECEN, MINT PILOT HELYSZÍN
Debrecen a dinamikusan fejlődő európai városok közlekedési kihívásainak közösségi közlekedéssel való kiszolgálásának fejlesztésével jelenik meg a projektben. Az EnCLOD projektben lehetőség nyílik automatikusan történő forgalommérésre Debrecen meghatározott zónáiban, hogy értékes adatokat nyerhessünk hatékony forgalmi intézkedések bevezetésére. Debrecen számára 40 darab szenzor kerül a projekt keretében telepítésre, melyből nyert adatok egy, a projekt keretében kifejlesztésre kerülő webes alapú kezelőfelületen keresztül nyilvánosan elérhetőek lesznek.